Our product range includes a wide range of heatless desiccant compressed air dryer.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 600 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 600 cfm |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 10 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Desiccant Media | Activated Alumina |
| Regeneration Type | Purge Air |
| End Connection | BSP Thread |
| Drying Capacity | 600 cfm |
| Usage/Application | Air Dryer |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
600 cfm DAESER brand desiccant dryer or an adsorption dryer is a piece of industrial equipment that uses desiccant materials to eliminated water from the air channeled through it. A standard desiccant dryer system uses a two-tower set up to ensure a continuous air drying cycle.
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India