Offering you a complete choice of products which include 100cfm refrigerated compressed air dryer and trident air dryer.
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 CFM |
| Dew Point | 5°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 220V |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Working Pressure | 10 bar |
| Refrigerant | R407C |
| Minimum Output Dew Point | -20 C |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Drying Capacity | 100 CFM |
| Brand | Daeser |
| Usage/Application | Air Dryer |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Features | Automatic Drying System |
| Automation Grade | Automatic |
| Maximum Pressure Type | 16 Bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Heatless Desiccant |
| Capacity | 100 cfm |
| Working Pressure | 10 bar |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Series | DAESER |
| End Connection | BSP Thread |
| Phase | Single Phase |
| Application | Automotive, Pharma, Textile, General Industry, Food |
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India