Providing you the best range of vfd rotary screw air compressor and screw air compressor with effective & timely delivery.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 30 HP |
| Horsepower (HP) | 30 HP |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Brand | Daeser |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Brand Name | Daeser |
| Phase | Three Phase |
| Maximum Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 115 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 100 CFM |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Motor Type | Permanent Magnet (IPM) |
| Motor Power | 30 HP |
| Voltage | 415V AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 25 HP |
| Compressor Type | Screw |
| Brand | DAESER |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Horse Power (HP) | 25 hp |
| Maximum Pressure | 8 Bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Tank Capacity | 500 L |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | DAESER |
| Power Source | Electric (3-Phase) |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 117 cfm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Motor Power | 25 HP |
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India