Leading Manufacturer of pet blowing reciprocating air compressor from New Delhi.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 25 HP |
| Discharge Pressure | 30 bar |
| Tank Capacity | 500 L |
| Free Air Delivery (FAD) | 54 CFM |
| Maximum Pressure | 30 bar (435 psi) |
| Number of Compression Stages | Multi Stage |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Flow Rate | 54 CFM |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Free Air Delivery | 50 CFM |
| Piston Displacement | 55 cfm |
| Number of Stages | Multi Stage |
| Compressor Type | High Pressure |
| Stage Type | Three Stage |
| Motor Power | 25 HP |
| Voltage | 415 V |
| Power Source | AC Three Phase |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Weight | 800 kg |
| Noise Level | 65 dB |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India