Pioneers in the industry, we offer 150 cfm refrigerated compressed air dryer from India.
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 CFM |
| Dew Point | 5°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Dryer Technology | Refrigerated |
| Working Pressure | 16 bar |
| Refrigerant | R134a |
| Minimum Output Dew Point | +- 2 Degree Celsius |
| Inlet Temperature | 45°C |
| Drying Capacity | 100CFM |
| Brand | Daeser |
| Usage/Application | Air Dryer |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Inlet Temperature | 40 Degree |
| End Connection | 1/2" |
| Noise Level | Zero |
| Operating Voltage | 415 v |
| Place Of Origin | Delhi |
| Condensate Drain Connection | 1/2 inch |
| Connection Type | Socket/Flage |
| Operating Power Kw Air Cooled | Yes |
| Power Source | Electrical |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India