Our product range includes a wide range of 20 hp screw air compressor and 75 hp rotary screw air compressor.
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Air Delivery | 85 cfm |
| Maximum Pressure | 8 bar |
| Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | Daeser |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Drive Type | Direct Drive |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Power Supply | 415V 3 Phase 50Hz |
| Power Source | Electric Motor |
| Compressor Stage | Single Stage |
| Control Type | Fixed Speed |
| Automation Grade | Automatic |
| Lubrication Type | Oil Injected |
| Lubrication | Oil Injected |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 75 HP |
| Horse Power | 75 HP |
| Free Air Delivery | Above 6 m³/min |
| Working Pressure | 7 bar |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Maximum Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 350 cfm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Electric Power | 55 Kw |
| Capacity | 75 HP |
| Body Matarial | Mild Steel |
| Control | VFD Drive |
| Brad | Daeser |
| Power | 415v AC / 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India