Offering you a complete choice of products which include screw type air compressor.
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Motor Power | 50 HP |
| Working Pressure | 10 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Brand | DAESER |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Free Air Delivery (FAD) | 240-250 CFM |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | DAESER |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 8 -10 Bar |
| Model Name/Number | DPS 7.5- DPS 75 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Warranty | 1 Year Comprehensive |
| Horse Power | 10 HP to 100 HP |
| Material | Mild Steel |
| Cooling Method | Air Cooled |
Minimum order quantity: 1 Piece
"DAESER" brand Rotary screw air compressors operate by trapping air between two meshed rotors and reducing the volume of that trapped air as it moves down through the rotors. This reduction in volume results in compressed air, which can then be used to power air tools, inflate tires, Food Industry.Mask Machine,All kinds of manufacturing industry or in numerous other applications.
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India