Offering you a complete choice of products which include 40 hp rotary screw air compressor, 15 hp fix speed rotary screw air compressor and screw compressors.
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 40 HP |
| Horse Power | 40 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Free Air Delivery | 4–6 m³/min |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Free Air Delivery (FAD) | 200 CFM |
| Drive Technology | Permanent Magnet VSD (PM-VSD) |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Configuration | Base Mounted (Compressor only) |
| Brand Name | Daeser |
| Phase | Three Phase |
| Maximum Pressure | 10 Bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 170 CFM |
| Model Name/Number | Daeser |
| Lubrication Style | Oil-Injected |
| Drive System | Direct Drive |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Efficiency Class | IE4 (Super Premium Efficiency) |
| Warranty | 2 Years on Air-End |
| Motor Power | 40 HP |
| Voltage | 415V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power | 15 HP |
| Free Air Delivery | 1–2 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Discharge Pressure | 8 Kg/Cm2 |
| Air Quality Standard | Class II |
| Tank Included | Tankless |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Brand | Daeser |
| Warranty | 1 Year |
| Motor | 2950 RPM |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Delivery | 40 cfm |
| Maximum Pressure | 8 bar |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Drive Type | Direct Drive |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Lubrication | Oil Injected |
Minimum order quantity: 1 Piece
DAESER Brand Screw air compressor works by trapping air between two rotating screw-shaped rotors inside a casing. As the rotors turn, the trapped air moves along the screws, reducing the space and increasing the pressure, which compresses the air.
⚙️ Main ComponentsAir End (Rotors) – Two interlocking helical screws that compress the air.
Motor or Engine – Drives the rotors.
Air Filter – Removes dust and contaminants from incoming air.
Oil Separator – Separates oil from compressed air (in oil-injected types).
Cooling System – Prevents overheating during operation.
Control Panel – Monitors pressure, temperature, and operation.
Air enters through the intake valve.
The rotors rotate, trapping air between them.
The space between the rotors gradually decreases, compressing the air.
Compressed air is discharged at high pressure for use.
Continuous air supply
High efficiency
Low vibration and noise
Long service life
Suitable for 24/7 industrial operation
Screw air compressors are commonly used in:
Manufacturing industries
Automotive workshops
Food and beverage processing
Textile industries
Construction equipment
Oil-Injected Screw Compressor – Oil is used for lubrication and cooling.
Oil-Free Screw Compressor – Produces clean air for sensitive industries (food, medical, electronics).
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India