Our range of products include industrial rotary screw air compressor.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 20 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Free Air Delivery | 1–2 m³/min |
| Working Pressure | 16 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Free Air Delivery (FAD) | 55 CFM |
| Drive Technology | Fixed Speed |
| Compressor Type | Oil Injected |
| Configuration | Base Mounted (Compressor only) |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Capacity (Free Air Delivered) | 55 CFM |
| Noise Level | 64 Dba |
| Discharge Pressure | 16 kg/cm2 |
| Motor Rating (KW) | 15 kW |
| Lubrication Style | Oil-Injected |
| Drive System | Direct Drive |
| Tank Included | Tankless |
| Dryer Included | Without Dryer |
| Voltage | 400V / 50Hz / 3-Phase |
| Brand | Daeser |
| Motor Efficiency Class | IE3 (Premium Efficiency) |
| Warranty | 1 Year Comprehensive |
| Application | For all Manufacturing Industry |
Minimum order quantity: 1 Piece
DAESER Brand rotary screw air compressor is a type of air compressor which uses a rotary-type positive mechanism. Screw compressors can commonly be found where large volumes of high-pressure air are in need. When your application requires continuous air demand, a screw compressor is the way to go.
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India