Providing you the best range of activated alumina balls with effective & timely delivery.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Bead Size | 5-8 mm |
| Application | Drying Of Air |
| Grade | Desiccant Grade |
| Form | Granules |
| Packaging Detail | 25 Kg Poly Bag |
| Bulk Density | 800–900 kg/m³ |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Pack Size | 25 kg |
| Purity | 99% |
| Solubility in water | Yes |
| Physical Form | Ball |
| Dew Point Type | - 40 Degree Celcius |
| Usage | Air Purification |
Minimum order quantity: 25 Kg
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India