Leading Manufacturer of desiccant compressed air dryer and heatless desiccant compressed air dryer from New Delhi.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Regenerative Desiccant Dryer |
| Capacity | 200CFM |
| Working Pressure | 16 bar |
| Voltage | 220 V |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Desiccant Media | Activated Alumina |
| End Connection | BSP Thread |
| Regeneration Type | Purge Air |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Daeser |
| Mandated By | Floor Mounting |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 cfm |
| Air Capacity(CFM) | 150 CFM |
| Dew Point | -40°C PDP |
| Working Pressure | 16 bar |
| Dryer Technology | Dessicant |
| Desiccant Media | Activated Alumina |
| Regeneration Type | Purge Air |
| Minimum Output Dew Point | -20 C |
| End Connection | BSP Thread |
| Drying Capacity | 150 CFM |
| Brand | Daeser |
| Usage/Application | Air Dryer |
| Maximum Pressure | 16 Bar |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Inlet Temperature | 40 Degree |
| Noise Level | Zero |
| Operating Voltage | 230 V |
| Connection Type | Socket/Flage |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Desiccant Type | Yes |
| Power Source | Electrical |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India