Our range of products include 5 ton industrial water chiller and industrial water chiller.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 5 ton |
| Capacity | 5 TR |
| Temperature Range | -20 Degree Celsius |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Type | Air-Cooled |
| Automation Grade | Automatic |
| Refrigerant | R134a |
| Phase | Three Phase |
| Application | Dairy Industry, Food Processing, Pharma Industry, Beverage Industry, Chemical Industry, Plastic Industry |
| Brand | Daeser |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Condenser Type | Shell and Tube |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Weight | 250 Kg |
| Color | Blue |
| Chiller Shape | Sqare |
| Evaporator | Pipe and tube |
| Power Input | 380 v |
| Compressor | Copland |
| Power Supply | 3 Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Current | AC |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 5 ton |
| Capacity | 5 TR |
| Temperature Range | 0–25°C |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Type | Air-Cooled |
| Automation Grade | Automatic |
| Refrigerant | R134a |
| Phase | 3 Phase |
| Application | Food Processing, Plastic Industry, Pharma Industry, Beverage Industry, Chemical Industry, Dairy Industry |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India