Our range of products include 5000 liters vertical air receiver tank, air receiver tank, air receiver, air vessel and air compressor tank.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 5000 L |
| Design Pressure | 10 bar |
| Storage Capacity | 5000 Litre |
| Material Grade | Mild Steel |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material | MS |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Pressure Rating | 8 Bar |
| Compressor Power | 50 HP |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Storage Material | Air |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 500 L |
| Storage Capacity(litre) | 500 L |
| Design Pressure | 16 bar |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | MS |
| Pressure Rating | 16Bar |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Compressor Power | 15 HP |
| Usage/Application | Air and Oxygen |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 1500 L |
| Design Pressure | 10 bar |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | Mild Steel |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Compressor Power | 40 HP |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Certification | IS 2825 |
| Connection Size | 1 inch |
| Surface Finish | Painted |
An air receiver tank is a pressure vessel designed to store compressed air produced by an air compressor. It acts as a buffer between the compressor and the air consumption system.
⚙️ Main FunctionsAir Storage
Holds compressed air for use during peak demand.
Pressure Stabilization
Reduces pressure fluctuations in the system.
Moisture Separation
Helps cool the air so moisture condenses and can be drained.
Compressor Efficiency
Reduces frequent compressor cycling, extending its life.
Made of steel or alloy materials to withstand high pressure.
Designed according to safety standards like ASME or IS codes.
Equipped with:
Pressure gauge
Safety valve
Drain valve
Inlet & outlet connections
Vertical Air Receiver
Saves floor space, commonly used in industries.
Horizontal Air Receiver
Easier installation and maintenance.
Wet Receiver Tank
Installed before the air dryer; collects moisture.
Dry Receiver Tank
Installed after the air dryer; stores clean, dry air.
Pressure Relief Valve to prevent overpressure.
Regular inspection required to avoid corrosion or failure.
Must follow local safety regulations and testing.
Manufacturing industries
Automotive workshops
Power plants
Pneumatic tools and systems
An air receiver tank is a storage vessel for compressed air that improves system efficiency, stabilizes pressure, and helps remove moisture.
If you want, I can also provide a diagram, sizing formula, or selection guide for air receiver tanks.
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 500 L |
| Design Pressure | 10 bar |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | Mild Steel |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Service Fluid | Compressed Air |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Certification | IS 2825 |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Surface Finish | Painted |
An air receiver tank is a pressure vessel designed to store compressed air produced by an air compressor. It acts as a buffer between the compressor and the air consumption system.
⚙️ Main FunctionsAir Storage
Holds compressed air for use during peak demand.
Pressure Stabilization
Reduces pressure fluctuations in the system.
Moisture Separation
Helps cool the air so moisture condenses and can be drained.
Compressor Efficiency
Reduces frequent compressor cycling, extending its life.
Made of steel or alloy materials to withstand high pressure.
Designed according to safety standards like ASME or IS codes.
Equipped with:
Pressure gauge
Safety valve
Drain valve
Inlet & outlet connections
Vertical Air Receiver
Saves floor space, commonly used in industries.
Horizontal Air Receiver
Easier installation and maintenance.
Wet Receiver Tank
Installed before the air dryer; collects moisture.
Dry Receiver Tank
Installed after the air dryer; stores clean, dry air.
Pressure Relief Valve to prevent overpressure.
Regular inspection required to avoid corrosion or failure.
Must follow local safety regulations and testing.
Manufacturing industries
Automotive workshops
Power plants
Pneumatic tools and systems
An air receiver tank is a storage vessel for compressed air that improves system efficiency, stabilizes pressure, and helps remove moisture.
If you want, I can also provide a diagram, sizing formula, or selection guide for air receiver tanks.
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 1000 L |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Orientation | Vertical |
| Design Pressure | 12 kg/cm² (175 psi) |
| Working Pressure | 10 kg/cm² (145 psi) |
| Material Grade | Mild Steel (MS) |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Shell Thickness | 6 mm |
| Tank Coating | Painted |
An air receiver tank is a pressure vessel designed to store compressed air produced by an air compressor. It acts as a buffer between the compressor and the air consumption system.
⚙️ Main FunctionsAir Storage
Holds compressed air for use during peak demand.
Pressure Stabilization
Reduces pressure fluctuations in the system.
Moisture Separation
Helps cool the air so moisture condenses and can be drained.
Compressor Efficiency
Reduces frequent compressor cycling, extending its life.
Made of steel or alloy materials to withstand high pressure.
Designed according to safety standards like ASME or IS codes.
Equipped with:
Pressure gauge
Safety valve
Drain valve
Inlet & outlet connections
Vertical Air Receiver
Saves floor space, commonly used in industries.
Horizontal Air Receiver
Easier installation and maintenance.
Wet Receiver Tank
Installed before the air dryer; collects moisture.
Dry Receiver Tank
Installed after the air dryer; stores clean, dry air.
Pressure Relief Valve to prevent overpressure.
Regular inspection required to avoid corrosion or failure.
Must follow local safety regulations and testing.
Manufacturing industries
Automotive workshops
Power plants
Pneumatic tools and systems
An air receiver tank is a storage vessel for compressed air that improves system efficiency, stabilizes pressure, and helps remove moisture.
If you want, I can also provide a diagram, sizing formula, or selection guide for air receiver tanks.
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India