We are a leading Manufacturer of 50 hp rotary screw air compressor and 25 hp screw air compressor from New Delhi, India.
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Free Air Delivery | 4–6 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Motor Power | 50 HP |
| Free Air Delivery (FAD) | 205 |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Drive Technology | Fixed Speed |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Brand Name | DAESER |
| Phase | Three Phase |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Pressure | 8 Bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Lubrication Style | Oil-Injected |
| Drive System | Direct Drive |
| Voltage | 400V / 50Hz / 3-Phase |
| Motor Efficiency Class | IE4 (Super Premium Efficiency) |
| Warranty | 5 Years on Air-End |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 25 hp |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Brand | DAESER |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Free Air Delivery (FAD) | 117 CFM |
| Configuration | Base Mounted |
| Drive Technology | Fixed Speed |
| Brand Name | Daeser |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | DAESER |
| Lubrication Style | Oil-Injected |
| Air Flow (CFM) | 100 CFM |
| Drive System | Direct Drive |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Number Of Compression Stages | Two Stage, Single Stage |
| Voltage | 400V / 50Hz / 3-Phase |
| Air Quality Standard | Class 3 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Motor Efficiency Class | IE4 (Super Premium Efficiency) |
| Accessories | Dryer, Receiver, Filter |
| Warranty | 2 Years Comprehensive |
| Motor Power | 25 HP |
| Horse Power | 25 HP |
| Discharge Pressure | 8 bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India