Our product range includes a wide range of piston air compressor, 15 hp piston air compressor and 10 hp industrial air compressors.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Number of Stages | Two Stage |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Quality Standard | Class II |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Motor Speed | 1450 RPM |
| Number Of Cylinders | 3 Cylinders |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 15 HP |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Horse Power (HP) | 15 HP |
| Free Air Delivery (FAD) | 54 CFM |
| Horse Power | 15 HP |
| Brand | DAESER |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Tank Capacity | 500 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Model Name/Number | DPR |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 54 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 500 litres |
| Number of Stages | Two Stage |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Portability | Portable |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Tank Thickness | 6 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Power | 10 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Air Flow Rate | 34 cfm |
| Tank Capacity | 500 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 10 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Brand | DAESER |
| Configuration | Tank Mounted |
| Power Supply | Three Phase |
| Number of Stages | Two Stage |
| Motor Power | 10 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Deepak Kumar (India Sales Head)
Daeser Pneumatics
Ground Floor, Shop No -B-12, Nangloi Metro Station, Nangloi Shoping Comp Metro Rail Corpopration
New Delhi - 110086, Delhi, India